Ovaj članak obrađuje primjenu važećeg Ovršnoga zakona o provođenju ovrhe na plaći. Prema odredbama ovršnoga zakona dio plaće koji se izuzima od ovrhe se određuje na osnovu odnosa plaće dužnika (radnika) i prosječne neto plaće u RH. Za izračun dijela neto plaće radnika koji je zaštićen od ovrhe i koji se može uplatiti na zaštićeni račun radnika se koristi nekoliko parametara. To su:
1. NETO PLAĆA RADNIKA – neto plaća radnika nije puni neto iznos koji bi radnik trebao dobiti po obračunu. Iz neto plaće radnika je potrebno izbaciti neto iznose naknada za bolovanje (na teret poduzeća i na teret fonda), iznos naknada za prijevoz te eventualne druge neoporezive naknade koje se isplaćuju radniku a nisu predmet ovrhe
2. PROSJEČNA NETO PLAĆA U RH – prosječna neto plaća je prosječan iznos mjesečne neto plaće isplaćene po jednom zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj. U daljnjem sadržaju teksta se nalaze informacije o visini prosječne neto plaće u RH za ovu i prethodne godine.
3. MINIMALNA PLAĆA – je parametar koji se koristi za izračun zaštićenog dijela plaće u slučaju ovrha od strane Porezne uprave.
4. FAKTOR – definira omjer između iznosa plaće koji je zaštićen od ovrhe i punoga iznosa plaće. Za različite vrste ovrha se primjenjuju različiti faktori. U slučaju ovrha po potrošačkim kreditima faktor je 3/4 (0,75) ali maksimalno do iznosa 2/22prosječne neto plaće u RH.
U nastavku teksta, koji je dostupan pretplatnicima na sadržaje portala, se nalazi slijedeći sadržaj:
01. Iznos plaće koji je zaštićen od ovrhe
02. Prosječna plaća u RH
03. Primanja koja ulaze u plaću i predmet su ovrhe
04. Isplata naknade za prijevoz i dnevnica na zaštićeni račun (do 31.08.2014.)
05. Isplata naknade za prijevoz i dnevnica na zaštićeni račun (od 01.09.2014.)
06. Suglasnost o obustavi cijele plaće potpisana do 17.06.2008.
07. Otvaranje računa za zaštićena primanja (račun “35”)
08. Ovrha nad plaćom i račun za zaštićena primanja
09. Kalkulator za izračun dijela plaće koji je zaštićen od ovrhe