U vrijeme krize sve više poslovnih subjekata upada u poslovne probleme koji nerijetko završe stečajem. Pri tome je gotovo pravilo da radnici do trenutka otvaranja stečaja ostaju zakinuti za određeni broj plaća kao i za ostala materijalna primanja na koje temeljem zakona o radu, ugovora o radu, pravilnika o radu i kolektivnoga ugovora imaju pravo. Uslijed učestalih poziva radnika poduzeća nad kojima je otvoren stečaj odlučili smo prikupiti informacije i prezentirati ih ovdje.
Prava radnika u slučaju neisplate plaće klinika.pravo.unizg.hr
Kako utjerati plaće kada tvrtka ode u stečaj www.tportal.hr
Tijek postupka stečaja po prijavi radnika www.tszg.hr
Agencija za osiguranje radničkih potraživanja u slučaju stečaja poslodavca www.aorps.hr
Zakon o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca ww.nn.hr
Obračun plaće vrijedi kao ovršna isprava www.liderpress.hr
Sažetak:
Ne čekajte da poslodavac “potone” preduboko. Reagirajte već kod prve neisplate plaće. Tražite uručenje obračuna plaće (obrazac OP) iako Vam plaća nije isplaćena! Bez obrasca o isplati plaće je puno teže ostvariti prava na neisplaćene plaće. Razgovarajte s kolegama i razmotrite opciju pokretanja stečaja. U stečaju radnik svoja potraživanja (ili dio potraživanja) može pokušati realizirati:
- prijavom tražbine u stečajnu masu (Tijek postupka stečaja po prijavi radnika)
- preko Agencije za osiguranje radničkih potraživanja u slučaju stečaja poslodavca (LINK)
Naš savjet je da se u slučaju stečaja Vašega poduzeća potražite pomoć pravnog stručnjaka koji poznaje stečajni postupak i koji će Vas moći ispravno savjetovati o smjeru kojim je, obzirom na situaciju, najbolje krenuti i koracima koje je potrebno poduzeti.