Od 01.01.2024. godine na snagu stupa “Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak” NN 114/2023 LINK. Donosimo Vam sistematizirani popis promjena koje se odnose na obračun plaća a koji će biti u primjeni za isplate od 01.01.2024. godine.
- Promjena osnovice za izračun osnovnog osobnog odbitka i promjena koeficijenata za izračun uvećanja osobnog odbitka po osnovi djece/uzdržavanih članova obitelji/invalidnosti
- Promjena mjesečnih/godišnjih iznosa neoporezivih primitaka koji se mogu isplatiti
- Ukidanje prireza porezu na dohodak
- Uvođenje pojma NIŽE i VIŠE stope poreza na dohodak
- Varijabilne stope poreza na dohodak
- Šifrarnik aktualnih stopa poreza na dohodak
- Novi granični iznos za primjenu niže stope poreza na dohodak i za primjenu više stope poreza na dohodak
- Reguliranje isplata napojnica evidentiranih u sustavu fiskalizacije
Promjena osnovice za izračun osnovnog osobnog odbitka i promjena koeficijenata za izračun uvećanja osobnog odbitka po osnovi djece/uzdržavanih članova obitelji/invalidnosti
U 2023. godini za izračun iznosa odbitka koristimo dvije osnovice. Za osnovni osobni odbitak osnovica je 530,90 EUR. Osobni odbitak je 1 * 530,90 = 530,90 EUR. Za uvećanja odbitka po osnovi djece/uzdržavanih članova obitelji/invalidnosti koristi se osnovica 331,81 EUR koja se množi s propisanim koeficijentima. Za isplate od 01.01.2024. propisuje se jedinstvena osnovica u iznosu od 560,00 EUR za izračun osnovnog osobnog odbitka i za izračun uvećanja odbitka po osnovi djece /uzdržavanih članova obitelji/invalidnosti. Obratite pažnju da se mijenjaju i koeficijenti za izračun uvećanja olakšice po osnovi djece/uzdržavanih članova/invalidnosti!


